Dňa 20.4.2022 sme na horúcej linke pomoci Správy CHKO Štiavnické vrchy obdržali informáciu, že sa v okolí Bzenice v močiari nachádza bocian, ktorý je zrejme poranený. Naši strážcovia neváhali ani chvíľu a vydali sa zraneného bociana hľadať. Osamotený bocian už čakal na pomoc, pričom bol taký oslabený, že pri odchyte ani nekládol odpor. Pri následnom veterinárnom vyšetrení sa potvrdilo, že bocian má poranenie nohy, spôsobené uhryznutím. Keďže bociania sezóna je už v plnom prúde bolo potrebné bocianíka vyliečiť a dostať čo najskôr do dobrej kondície, aby sa mohol vrátiť do svojho prirodzeného prostredia. Momentálne sa zotavuje v Rehabilitačnej stanici pri Správe CHKO Štiavnické vrchy  a všetci dúfame, že sa zo zranení vylieči čo v najkratšom čase, lebo jeho milá ho v Bzenici už netrpezlivo očakáva.

Bociany sú tradične považované za symbol plodnosti, príkladného spoločného rodičovstva a monogamie. Hniezdia a hľadajú potravu buď samotársky alebo v kolóniách či kŕdľoch rôznej veľkosti. Sú sociálne monogamné a verné svojmu hniezdisku (predovšetkým starší jedinci). Rozmnožovať sa začínajú vo veku 2 až 4 rokov. Vajíčka znášajú  s odstupom jedného až štyroch dní. Veľkosť znášky môže byť od jedného až po sedem vajec. Napriek tomu, že bociany vykazujú veľkú mieru sociálnej monogamie, genetické analýzy preukázali, že približne desatina si osvojila zmiešanú reprodukčnú stratégiu. To znamená, že napriek tomu, že žijú v páre samica môže občas kopulovať s iným jedincom a tým pádom nemajú všetky vajíčka na hniezde rovnakého otca. Táto taktika vedie k zvýšeniu genetickej rozmanitosti medzi potomkami, čo je dôležité pre migrujúce druhy, ktoré sa počas života musia popasovať s extrémnymi podmienkami prostredia (Turjeman 2016).

Použitá literatúra: Turjeman, S., Centeno-Cuadros, A., Eggers, U. et al. Extra-pair paternity in the socially monogamous white stork (Ciconia ciconia) is fairly common and independent of local density. Sci Rep 6, 27976 (2016). https://doi.org/10.1038/srep27976

 

Text: Ing. Alexandra Veselovská PhD.

Foto: Archív CHKO Štiavnické vrchy